InterCapitalov investicijski kompas: Jesu li carine izgubile moć nad tržištima?

Iako su geopolitička situacija i carine i dalje aktualne teme na financijskim tržištima, u svijetu koji je i dalje polariziran (politički, gospodarski i sl.), nameće se pitanje: je li era carina kao dominantnog tržišnog rizika iza nas, ili su se samo privremeno povukle u drugi plan?

Naime, u posljednjih nekoliko godina sve se jasnije vidi da se svijet polarizira. SAD je dominantna sila u svijetu, ali postalo je jasno da je i Kina postala gospodarstvo veličinom sličnija SAD-u i da želi osigurati veći utjecaj na globalnoj razini. Pojavila se i Rusija koja želi zadržati svoju sferu utjecaja na temelju činjenice da je ipak vojna sila. Smatramo da se ti dugoročni trendovi neće se brzo promijeniti, ali u kratkom roku odnosno u drugoj polovici godine vjerojatno će utjecaj geopolitike na tržišta biti manji.
Čini se da će se daljnji pregovori između Rusije i Ukrajine nastaviti unatoč tome što se ne može postići niti prekid vatre. Isto tako, iako nije jasno koliko su Izrael i SAD onesposobili iranski nuklearni program, čini se da je izravni sukob Izraela i Irana za sad završio.  Unatoč silnoj ljudskoj tragediji na prostorima Gaza taj sukob je ostao lokalnog karaktera i praktički nema utjecaja na globalna ekonomska kretanja.

Nadalje, pravi test vezan za carinsku politiku SAD-a i njezin utjecaj na financijska tržišta stići će već za par dana. Naime 9.7.2025. završava moratorij na visoke carine koje je SAD uveo za ostatak svijeta. To bi mogao biti okidač za kratkoročnu volatilnost financijskih tržišta, ali vjerujemo da nećemo vidjeti neizvjesnost i strah kakav smo vidjeli u travnju. Vjerujemo da će se raditi o kombinaciji postignutih trgovinskih dogovora, ponovnih odgoda velikog dijela carina ili tek djelomičnoj potvrdi nekih visokih carina.
Najvažnije će biti vidjeti kako će se razvijati dogovori između SAD-a i Kine. Čini se da su ti trgovinski tj. geopolitički odnosi u pozadini cijele drame s carinama. Još jedan dokaz da se svijet polarizira između SAD-a i Kine i njihovih sfera političkog utjecaja. SAD i Kina su nedavno sklopili načeli trgovinski dogovor što je pozitivno, ali i dalje se ima puno nedefiniranih dijelova trgovinskih odnosa što predstavlja daljnji rizik.
Kako god bilo, efektivne carine na uvoz u SAD će gotovo sigurno završiti na povijesno vrlo visokih 10-15%, što vjerojatno nije dovoljno za američku ili globalnu recesiju, ali će dovesti do usporavanja globalne ekonomije.

Gospodarska kretanja

Iako bi geopolitička situacija i carine trebale ima manji izravni utjecaj ne globalna financijska tržišta, vjerujemo da će ista biti nešto osjetljivija na gospodarsku izvedbu nego inače. Investitori će gledati koliko su štete carine i neizvjesnost oko njih donijele. Nešto veće usporavanje rasta BDP-a, rast nezaposlenosti ili veća inflacija od trenutnih očekivanja biti će bitni za tržišta. Za gospodarstva razvijenih zemlja već se očekuje relativno nizak rast i daljnje pogoršanje bi stvarno moglo biti uteg za dionička tržišta. Osim toga iako očekujemo daljnje postepeno spuštanje kamatnih stopa prije svega u SAD-u i Velikoj Britaniji više stope inflacije izazvane carinama zavezati će ruke centralnim bankama i neće pomoći dioničkim tržištima.  S druge strane slabiji dolar gospodarstvima u razvoju pomaže u servisiranju duga, snižavanju kamatnih stopa i poticanju gospodarske aktivnosti.

Budžetski deficiti, dug i dugoročne obveznice

Jedan od zabrinjavajućih dugoročnih  trendova su visoki budžetski deficiti SAD-a koji će dovesti do rasta duga SAD-a i moguće do smanjenja potražnje za američkim obveznicama. U kombinaciji s usporavanjem rasta i povećanjem inflacije vezanim za uvođenje carina koji smanjuju povjerenje u SAD-u američke dugoročne obveznice nemaju sjajnu dugoročnu perspektivu za rast. Iako ovdje govorimo o vrlo dugoročnim trendovima koji se mogu zaustaviti aktivnom politikom ili nekim drugim okolnostima vjerujemo da će se ta tema svako malo vraćati kao dominantna tema vezana za dugoročne američke, ali i druge državne obveznice. Ipak vjerujemo da će američke desetogodišnje obveznice u kombinaciji s manje novih šokova  vezanim uz carine, postepeno daljnje smanjenje kamatnih stopa i usporavanje gospodarstva u drugoj polovici 2025. ipak blago rasti.

Zaključak

Vjerujemo da će geopolitička situacija i carine u drugoj polovici godine imati manji utjecaj na tržišta nego što je to bio slučaj u prvoj polovici godine.
Smatramo da će se investitori više usredotočiti na rizik mogućeg dodatnog usporavanja globalnog gospodarstva koje bi bilo posljedica prije svega carinske politike SAD-a.

Također, neki trendovi zacrtani u prvoj polovici godine kao što su slabljenje dolara, volatilnost dugoročnih američkih obveznica i razlike u perspektivi gospodarskog rasta između razvijenih zemalja i zemalja u razvoju mogli bi bitno utjecati na razlike u izvedbi pojedinih klasa imovine i geografskih područja.
U svakom slučaju smatramo da će se potreba za geografskom i tematskom diverzifikacijom povećati.  Više konkretnijih detalja uskoro ćemo podijeliti u našem pregledu tržišnih očekivanja za drugu polovicu 2025. godine.



Ovaj blog pripremljen je u informativne svrhe na temelju podataka dostupnih i poznatih INTERCAPITAL ASSET MANAGEMENT d.o.o. u trenutku njegove izrade i objave i kao takav podložan je promjenama.

Cjelovit, točan i istinit opis UCITS fondova koji se spominju u ovom blogu, propisanih obveza i povezanih rizika, možete pronaći na web stranici: www.icam.hr/investicijski-fondovi gdje su dostupni i Prospekt i Ključne informacije za ulagatelje svakog fonda na hrvatskom jeziku.

Iznesene informacije, mišljenja, analize, zaključci, prognoze i projekcije isključivo su u informativne svrhe i ne predstavljaju investicijski savjet ili preporuku glede kupnje, držanja ili prodaje financijskih instrumenata, niti ponudu ili poziv na davanje ponude.

Iznesene analize temelje se na javno dostupnim informacijama, koje INTERCAPITAL ASSET MANAGEMENT d.o.o. smatra pouzdanima, ali za čiju potpunost i točnost ne preuzima nikakvu odgovornost kao ni odgovornost ni obvezu davati informacije o promjenama u iznesenim mišljenjima ili informacijama.

Rizici povezani s ulaganjem u financijske, novčane ili investicijske instrumente koji su predmet analize nisu u cijelosti objašnjeni. Investitori trebaju donijeti vlastitu odluku o eventualnom ulaganju bez oslanjanja na blogu iznesene stavove.

Objavljeno
7. srpnja 2025.

Želite investirati? Ne znate kako i gdje? Mi smo tu da Vam pomognemo.

Javite nam se arrow_forward